Ferro-Met Jesionowscy Sp. Jawna | ul. Targowa 31 lok 6/7 | REGON: 471335690 | NIP: 725-11-75-249 | KRS: 113342 | Wysyłka od 10,99 zł do automatu ORLEN Paczka  |  Bezpieczne płatności szybkie płatności BLIK

Systemy Masterkey: Klucz do Potęgi... Bez Obciążenia Kieszeni!

14-06-2023

Jeśli ktoś prowadził kiedykolwiek pamiętnik, taki, do którego wpisują się koleżanki i koledzy, i bliższa i dalsza rodzina, to pewnie wśród różnych mądrych zdań i rad życiowych jest i ta: ?Ucz się, ucz, bo nauka to potęgi klucz...? i tak dalej. Druga część już bywa różna, dlatego w tym miejscu zakończę. Ale za to powiem Wam, co zrobić żeby nie mieć dużo kluczy.

  1. Wstęp
  2. Co to jest Master-Key?
  3. Dlaczego Master-Key?
  4. Jak działa system Master-Key?
  5. Kiedy Master-Key jest najbardziej przydatny?
  6. Mała historia o wielkim kluczu
  7. Zakończenie

1.Wstęp

"Ucz się, ucz, bo nauka to potęgi klucz..." - kto z nas nie słyszał tego powiedzenia? Ale co, jeśli moglibyśmy zredukować liczbę kluczy, które musimy nosić? Czy nie byłoby to potężne? Czy nie byłoby to... lekkie? Witajcie w świecie systemów masterkey, gdzie mniej znaczy więcej!

 

2.Co to jest Master-Key?

System masterkey to jak ten jeden przyjaciel, który zawsze wie, gdzie jest afterparty. Bez względu na to, przez które drzwi chcesz przejść, ten klucz ma dostęp...choć nie zawsze :)

 

3.Dlaczego Master-Key?

Dlaczego nosić pęk kluczy, który wygląda jak broń z filmu Mad Max, kiedy możesz mieć jeden klucz, który otwiera wszystko? Bezpieczeństwo, wygoda i efektywność - to wszystko oferuje system masterkey.

 

4.Jak działa system Master-key?

To trochę jak magia, ale zamiast czarodziejskiej różdżki mamy stal i mosiądz. Mamy tu "pinning" i "key hierarchy".

"Pinning" to termin używany w zabezpieczeniach fizycznych, a konkretnie w świecie zamków i kluczy. Dotyczy to sposobu, w jaki zamek jest skonfigurowany, aby działać z określonym kluczem.

W zamkach pinowych, które są najczęściej używanymi zamkami na świecie, "pinning" odnosi się do procesu umieszczania pinów (małych metalowych prętów) w cylindrze zamka. Te piny są ustawione w określony sposób, aby pasowały do nacięć na kluczu. Kiedy klucz jest wsunięty do zamka, piny są popychane do odpowiedniej wysokości, co pozwala na obrócenie cylindra i otwarcie zamka.

W kontekście systemów masterkey, "pinning" jest nieco bardziej skomplikowany, ponieważ zamek musi być skonfigurowany tak, aby działał z wieloma kluczami - na przykład kluczem indywidualnym dla danego zamka, a także kluczem mistrzowskim, który może otworzyć wiele zamków. To osiąga się poprzez użycie dodatkowych pinów i bardziej skomplikowanej konfiguracji.

"Hierarchia kluczy" (key hierarchy) to system organizacji kluczy w systemach masterkey, który określa, które klucze mają dostęp do których zamków.

W najprostszym systemie masterkey, mogą istnieć dwa poziomy hierarchii:

  1. Klucze indywidualne: Te klucze mogą otworzyć tylko jeden zamek. Na przykład, klucz do twojego mieszkania otwiera tylko twoje drzwi.

  2. Klucz "mistrzowski" (Generalny): Ten klucz może otworzyć wszystkie zamki w systemie. Na przykład, klucz, którym zarządca budynku może otworzyć wszystkie drzwi w budynku.

W bardziej skomplikowanych systemach, mogą istnieć dodatkowe poziomy hierarchii. Na przykład, mogą istnieć klucze grupowe (sub-master keys), które mogą otworzyć podzbiór zamków w systemie.

Hierarchia kluczy jest niezwykle ważna w dużych budynkach lub kompleksach budynków, gdzie różne osoby potrzebują różnych poziomów dostępu. Na przykład, pracownik sprzątający może potrzebować klucza, który otwiera wszystkie drzwi na jednym piętrze, ale nie na innych piętrach, podczas gdy zarządca budynku potrzebuje klucza, który otwiera wszystkie drzwi w całym budynku.

 

5.Kiedy Master-Key jest najbardziej przydatny?

Systemy masterkey są jak superbohaterowie - zawsze tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Duże budynki, kompleksy mieszkalne, hotele, domy - wszędzie tam, gdzie jest więcej drzwi do otwarcia niż w małym domu hobbita.

 

6.Mała historia o wielkim kluczu

Czy wiedzieliście, że systemy masterkey nie są tak nowe, jak mogłoby się wydawać? Tak naprawdę, jeden z pierwszych systemów masterkey został wyprodukowany przez firmę EVVA już w 1937 roku! Tak, dobrze czytacie. Kiedy Twoi pradziadkowie byli jeszcze młodymi, ktoś już wpadł na pomysł, jak uprościć życie i zredukować liczbę kluczy do jednego.

 

System ten, nazywany "general master key", był jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań zabezpieczających oferowanych przez firmę EVVA. Pozwalał na stworzenie skomplikowanego systemu kluczy, w którym jeden "główny klucz mistrzowski" mógł otwierać wszystkie zamki w danym obiekcie lub kompleksie budynków.

 

Taki system był niezwykle przydatny nie tylko w dużych obiektach, takich jak uniwersytety, ratusze czy duże domy towarowe, ale także w domach i mieszkaniach, gdzie potrzebna była zarówno wysoka kontrola dostępu, jak i wygoda. Dzięki systemowi "general master key", osoba z odpowiednim uprawnieniem mogła otworzyć dowolne drzwi za pomocą jednego klucza, co eliminowało potrzebę noszenia wielu kluczy do różnych drzwi.

Warto zauważyć, że pomimo swojej zaawansowanej technologii, system "general master key" z 1937 roku był zaprojektowany z myślą o łatwości obsługi i instalacji. Dzięki temu, EVVA mogła zaoferować swoim klientom nie tylko wysoki poziom bezpieczeństwa, ale także wygodę i prostotę użytkowania.

Więc pamiętajcie, kiedy następnym razem będziecie otwierać drzwi za pomocą systemu masterkey, to nie jest tylko klucz... to kawałek historii!

 

7.Zakończenie

Systemy masterkey to prawdziwy przełom w świecie zabezpieczeń. Od momentu, gdy firma EVVA wprowadziła pierwszy system masterkey w 1937 roku, technologia ta stała się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Dzięki niej, zarządzanie dostępem do różnych pomieszczeń stało się znacznie prostsze i wygodniejsze.

Ale to dopiero początek. Technologia ta nadal się rozwija, a nowe innowacje i ulepszenia są wprowadzane na bieżąco. Dlatego warto śledzić najnowsze trendy i rozwój w tej dziedzinie.

Jeśli ten artykuł zainteresował Cię tematem systemów masterkey, zachęcamy do dalszych poszukiwań. Może zaczniesz od sprawdzenia, jakie systemy masterkey są dostępne na rynku? Albo dowiedz się więcej o historii i ewolucji tych systemów? Może nawet zdecydujesz się na zainstalowanie systemu masterkey w swoim domu lub miejscu pracy?

Pamiętaj, że klucz do wiedzy leży w Twoich rękach... a może nawet w Twojej kieszeni!

 

Napisz do nas, zadzwoń, pomożemy ogarnąć temat :)

 

 

 

EVVA - prócz bogatej historii ...

... ma również bogaty asortyment

ORLEN paczka FERRO-MET ORLEN paczka FERRO-MET paczkomat InPost FERRO-MET FedEx FERRO-MET ultra szybka dostawa FERRO-MET max do 120 minut Pocztex dostawa do punktu FERRO-MET

Wybierz ORLEN paczka - dostawa już od 10,99zł  -
wejdź na link poniżej i sprawdź dostępność punktów w swojej okolicy.
Od teraz możesz wybrać Automat paczkowy, stację paliw ORLEN czy Kiosk/Salonik RUCH.
Wklej nr z mapki do uwag w zamówieniu i gotowe.
Ciesz się prostotą i niezawodnością dostawy ORLEN paczka.

   

klucz numerowany czestochowa