Jakie zamki/wkładki do ubezpieczenia mieszkania

Ubezpieczyciele informują, że do ubezpieczenia lokalu/mieszkania wymagany jest zamek w klasie „C”. Nie mamy jednak dokładniejszej informacji, co konkretnie należy zamontować w drzwiach. Często zatem kupujemy samą wkładkę z podstawowej półki w klasie „C”, która nie spełnia pełnych wymogów ubezpieczenia.

Wkładki w klasie „C” nie wymagające okucia zabezpieczającego (atest bezwarunkowy)

ABLOY PROTEC rozmiar 30/30 nikiel CY335N – trzpień stalowy + obudowa stal hartowana obustronnie (3 klucze w komplecie + karta bezpieczeństwa, najwyższy stopień ochrony klasa „C” ENV 6 )

KESO 2000SΩ rozmiar 30/30 nikiel 21.228.060 – trzpień stalowy + obudowa stal chromowa utwardzana (2 klucze w komplecie + karta bezpieczeństwa, najwyższy stopień ochrony klasa „C” ENV 6)

Każda inna typowa wkładka w ateście klasy „C” , posiada atest w klasie "C" WARUNKOWY. Jest wykonana z miękkiego mosiądzu, wymagany jest do niej szyld (okucie) zabezpieczający przed wyrwaniem lub wyciągnięciem wkładki z zamka. Z racji tego iż jak mówiłem, korpusy wkładek wykonane są z mosiądzu, w miejscu montażowym czyli otworu na śrubę, wkładka pęka, umożliwiając otwarcie zamka np.: śrubokrętem. Podstawowe wkładki klasy „C” z racji ich prostej budowy, zabezpieczają jedynie przed prostymi metodami manipulacyjnymi (99% włamań zawsze odbywa się poprzez złamanie lub wyrwanie wkładki, do tego nie potrzebne są specjalistyczne narzędzia, wystarczy tzw. Klucz żabka). Całą rolę w bezpieczeństwie otwarcia zamka odgrywa okucie zabezpieczające, na ogół wymagane minimum w klasie ENV2.

Należy pamiętać że wkładka atestowana to nie jest zamek atestowany. Na zamek składają się 3 elementy:

1. Mechanizm zamka wpuszczanego klasy „C” np.: GERDA ZW1000

2. Okucie zabezpieczające przed wyrwanie czy rozwierceniem klasy „C” np.: GERDA TD1000

3. Wkład atestowany klasy „C” np.: GERDA Prosystem

Dopiera taka całość tworzy zamek. Niestety, bardzo często, zdarza się tak, iż nie możemy zainstalować okuć zabezpieczających, w tym wypadku szyldu np.: TD1000, ponieważ producent drzwi nie przewidział takiego rozwiązania. Jeżeli pominiemy ten element i założymy jakiś zwykły szyld a dojdzie do włamanie przez np.: złamanie wkładki z atestem warunkowym, NIE OTRZYMAMY odszkodowania z tytułu ubezpieczenia, ze względu na niespełnione podstawowe wymogi dotyczące zabezpieczenia drzwi do lokalu czy mieszkania, opisane na większości certyfikatów, na podstawie których organy takie IMP lub ITB dokonują badań produktów, zgłaszanych do otrzymania atestów klasy „C”.

Ta sama sytuacja dotyczy zamków wpuszczanych czy drzwi, to że posiadają dużą ilość bolców ryglujących, nie oznacza że mają jakikolwiek certyfikat czy atest.POWRÓT