Zamek rzeczownik, rodzaj męskorzeczowy, ma sporo znaczeń, kwestia kontekstu.
- Architektoniczno-budowlany: budynek warowny
- Techniczny: mechanizm zamykający drzwi, szuflady
- Krawiectwo: zapięcie garderoby
- Wojskowy: element składowy broni palnej
- Sport: Hokej - zamknięcie przeciwnika w tercji, gdy drużyna atakująca rozgrywa krążek w tercji przeciwnika, nie pozwalając mu wyjść poza niebieską linię
Skupmy się na technicznym aspekcie, bo najwyższy czas coś tu nieco rozjaśnić sytuację.
O ile w naszym ojczystym języku, mamy wiele znaczeń, to w języku angielskim, jest to bardziej doprecyzowane. Nie chodzi tu o spór, która mowa piękniejszą jest, tylko o uproszczenie pewnych, szczególnie dla serwisów, kwestii. Zaraz do tego przejdziemy.
Jak by się na tym odrobinę pochylić, to zamek ma kilka elementów, bez których trudno mówić o pełnowartościowym funkcjonowaniu. Co nam jest potrzebne, aby zamknąć drzwi? Tak, zapewne ktoś pomyśli, że krzesło podstawione pod drzwi. Tylko o co miałoby się zapierać? Potrzebujemy, chociażby klamki. No jest to jakiś pomysł, ale czy klamkę można zainstalować bez głównego mechanizmu, kasety zamka? Tak! Tylko jaki w tym cel?
Reasumując, zamek to kompletny mechanizm, który po zamontowaniu, spełnia wszystkie przypisane mu funkcje. Obecnie kupując drzwi, dostajemy komplet 2 zamków wpuszczanych, lub jak to woli, wpustowych. A co się składa na kompletny zamek?
- Kaseta zamka
- Okucie
- Wkładka
To daje nam zamek. Idąc tym tokiem rozumowania, jesteś właśnie w dziale kaset zamkowych. W języku angielskim określane jako "Lock Case", co łatwo zweryfikować, np. kaseta zamka ABLOY LC200. Jesteś dokładnie w dziale kaset zamkowych.